Proszę czekać - trwa ładowanie treści

Antykwariat fantastyka literatura piękna

FRYDERYK WIELKI - BRUTALNY WÓDZ I SUBTELNY FILOZOF

Kod produktu: 63210
FRYDERYK WIELKI - BRUTALNY WÓDZ I SUBTELNY FILOZOF
Tytuł: FRYDERYK WIELKI - BRUTALNY WÓDZ I SUBTELNY FILOZOF
Autor: GILES MACDONOGH
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2009
Format książki: 245 x 175 mm
Ilość stron: 407
ISBN: 9788324133703
Okładka: twarda

Poleć znajomemu poleć
Zadaj pytanie sprzedawcy pytanie

Opis książki

"Wydaje bitwę z równą łatwością, co pisze operę; czerpie korzyści z tych wszystkich z tych wszystkich godzin, które inni królowie marnotrawią, goniąc z psami za jeleniem; napisał więcej książek, niż jakikolwiek książę spłodził bękartów, a zwycięstw odniósł więcej, niż napisał książek..."
Wolter nie przesadzał, kiedy w 1772 roku tak opisywał Fryderyka II Hohenzollerna, króla niepodobnego do żadnego z władców ówczesnej Europy. Rozmiłowany w muzyce i poezji syn króla-sierżanta. Następca tronu oskarżony o spisek, za który groziła mu kara śmierci. Zręczny gracz na arenie dyplomatycznej, błyskotliwy taktyk i zwycięzca, który gromił przeważające siły wroga. Mężczyzna, który stronił od kobiet; mąż, który żył z dala od małżonki i otaczał się przedstawicielami tej samej płci.
Filozof obdarzony talentem literackim, który w swym ukochanym Sanssouci nad bale i polowania przedkładał książki, koncerty i dyskusje z najbardziej światłymi umysłami epoki. Władca absolutny, który na pierwszym miejscu stawiał dobro poddanych. Król Prus, który słabo znał język niemiecki, wolał mówić i tworzyć po francusku.
Niemiec, który gardził Polakami i przystąpił do podziału polskich ziem w przekonaniu, że je cywilizuje. Jaki był naprawdę Fryderyk Wielki?