Proszę czekać - trwa ładowanie treści

Antykwariat fantastyka literatura piękna

ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ - UJARZMIENIE EUROPY WSCHODNIEJ 1944-1956

Kod produktu: 85243
ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ - UJARZMIENIE EUROPY WSCHODNIEJ 1944-1956
Tytuł: ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ - UJARZMIENIE EUROPY WSCHODNIEJ 1944-1956
Autor: ANNE APPLEBAUM
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2013
Format książki: 245 x 170 mm
Ilość stron: 621
ISBN: 978-83-7943-290-5
Okładka: twarda
Stan ogólny:

bardzo dobry

Obwoluta: bardzo dobry
Uwagi: idealna
Punkty rabatowe: 250 pkt.
Cena: 25,00 zł

Poleć znajomemu poleć
Zadaj pytanie sprzedawcy pytanie

Opis książki

Za żelazną kurtyną to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra, przenikliwa, niezwykle obiektywna i znakomicie udokumentowana”.

ANTONY BEEVOR

Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Wschodniej niespodziewanie znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. Anne Applebaum opisuje, jak komunistyczne reżimy Europy Wschodniej powstały i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media czy organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z nowych materiałów archiwalnych , ukazuje życie jednostek, by pokazać wybory, jakich musieli dokonywać ludzie: walczyć, uciekać czy współpracować.

Gdy skończyła się wojna, w ciągu niezwykle krótkiego czasu Europa Wschodnia uległa bezwzględnej stalinizacji. Żelazna kurtyna to nie tylko znakomicie opowiedziana historia - to także wyjątkowy moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.