Proszę czekać - trwa ładowanie treści

Antykwariat fantastyka literatura piękna

DZIENNIKI KAMIKADZE

Kod produktu: 80135
DZIENNIKI KAMIKADZE
Tytuł: DZIENNIKI KAMIKADZE
Autor: EMIKO OHNUKI-TIERNEY
Wydawnictwo: INNE
Rok wydania: 2007
Format książki: 235 x 160 mm
Ilość stron: 282
ISBN: 978-83-61159-00-1
Okładka: twarda
Stan ogólny:

bardzo dobry

Obwoluta: bardzo dobry
Punkty rabatowe: 140 pkt.
Cena: 14,00 zł

Poleć znajomemu poleć
Zadaj pytanie sprzedawcy pytanie

Opis książki

Poruszające wyznania japońskich studentów - pilotów.
Ta wzruszająca opowieść przedstawia zapiski pamiętnikarskie i listy członków eskadr tokkötai oraz innych wcielonych do wojska studentów japońskich, którzy otrzymywali rozkazy bojowe skazujące ich na pewną śmierć. Poza Japonią przedstawiano pilotów kamikadze jako fanatycznych szowinistów dobrowolnie ofiarowujących życie za cesarza. Emiko Ohnuki-Tierney przedstawia w swej książce autentyczne zapiski i listy tych pilotów-samobójców, prezentujące ich w zgoła odmiennym świetle. Znaczną liczbę kamikadze stanowili studenci, przymuszeni do ochotniczego zgłaszania się do tych samobójczych zadań, Należeli oni do elity intelektualnej nowoczesnej Japonii, byli wszechstronnie oczytani w piśmiennictwie klasycznym i filozoficznym, wyznawali Kartezjuszowską zasadę "Myślę, więc jestem". Książka Ohnuki-Tierney dowodzi, że w pamiętnikach i korespondencji z najbliższymi młodzieńcy ci zwierzają się otwarcie ze swego przygnębiającego osamotnienia w obliczu nieuniknionej śmierci, ze swego głębokiego zwątpienia w sens wojny i swej uargumentowanej wszechstronnie niezgody na nacjonalistyczny imperializm dominujący nad ich ojczyzną.
Książka Ohnaki-Tierney wprowadza istotną poprawkę do skarykaturowanego obrazu kamikadze i ma istotną wartość dla wszystkich czytelników zainteresowanych historią Japonii, II Wojny Światowej i spowodowanych przez nią tragedii ludzkich.
Emiko Ohnuki-Tierney jest profesorem antropologii w University of Wisconsin w Madison. Jest autorką licznych książek, w tym Kamikadze, Cherry Blossom, and Nationalism: The Militarization of Aesthetics in Japanese History.